Informacji o pozytywnym wpływie pokrzywy na stan włosów i cery jest mnóstwo.
Pokrzywa ma wszechstronne naturalne działanie lecznicze i odmładzające. Jest bogata w mikroelementy i witaminy - w jej liściach znajduje się prowitamina A, witaminy B2 i C, kwas mrówkowy, kwas pantotenowy, chlorofil oraz sole mineralne.
Roślina ta jest niesamowicie pożywna, bogata w żelazo, krzemionkę, wapń, witaminy A, D i K. Potrafi uspokoić i zapobiec katarowi siennemu i alergiom. Reguluje poziom cukru we krwi i poprawia krążenie. Pokrzywa również pomaga przy problemach z reumatyzmem i artretyzmem, pomocna dla sztywnych mięśni po wysiłku.Oczyszcza organizm ze złogów kwasu moczowego, zwęża naczynia krwionośne, hamuje krwawienie, odprowadza złogi żółciowe z dróg przewodów żółciowych, poprawia pracę wątroby i dzięki temu odtruwa organizm, wzmacnia żołądek, zmniejsza nadmierną potliwość. Ma działanie przeciwbiegunkowe, przeciwinfekcyjne, przeciwanemiczne, przeciwkrwotoczne, przeciwgośćcowe i rewulsyjne. Poprawia ogólną przemianę materii, pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych i zwiększa produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny.
Pokrzywa stosowana do wewnątrz jest środkiem wspomagającym w leczeniu różnego rodzaju krwawień (krwioplucie, wymioty krwawe, krwinkomocz, krwawienia maciczne, krwawienia z nosa, hemofilia, krwawiączka), anemii, krzywicy, ogólnego osłabienia, wyrzutów skórnych, ran oparzeniowych i zapalenia skóry, dolegliwości związanych z okresem klimakterium, z gośćcowym zapaleniem stawów, pęcherza, nerek, kamicy wątroby, żółtaczki wrzodów żołądka, stanów przedcukrzycowych, biegunki, wzdęcia, moczenia mimowolnego i dzieci, nieżytu śluzowo-błoniastego jelit.
Zewnętrznie zaleca się stosować pokrzywę przy łojotoku skóry głowy i łupieżu, nadżerkach (aftach), w infekcji jamy ustnej, grzybicy skóry, błon śluzowych, guzów, narośli i nowotworów.
Stosowana do mycia twarzy dobrze oczyszcza skórę tłustą i łojotokową.
Pokrzywa jest eliksirem piękna, który idealnie znajdzie zastosowanie teraz, jako detoks wiosenny, aby pomóc pozbyć się zimowych toksyn i przygotować się na lato.
Pokrzywa bogata w krzemionkę, wzmacnia włosy, skórę i paznokcie. Jeśli dbasz o włosy, swój dzień powinnaś zacząć od naparu właśnie z tej rośliny. - wzmacnia cebulki włosowe,
- nadaje włosom puszystość i połysk,
- zapobiega ich wypadaniu,
- wpływa na zmniejszenie przetłuszczania się skóry głowy,
- niweluje łupież
Najlepsze efekty uzyskuje się przy codziennym piciu naparu. Polecam regularnie, filiżankę herbatki dziennie.
Pokrzywa na włosy - płukanka do włosów
Suszoną pokrzywę (1 łyżeczka na filiżankę) lub 2 torebki herbatki ekspresowej z pokrzywą zalać wrzątkiem, parzyć pod przykryciem ok. 30 minut, wystudzić. Przepłukać naparem umyte włosy.
Efekt?
Stosowana systematycznie płukanka z pokrzywy (po każdym myciu) zmniejsza wypadanie włosów. Włosy stają się wzmocnione, zregenerowane, ładnie błyszczą. Pokrzywa zmniejsza przetłuszczanie włosów, jest pomocna w walce z łupieżem i łojotokiem. UWAGA - płukanka nie nadaje się dla blondynek ale dla brunetek/brunetów - jak najbardziej! Nie można też używać do płukanki świeżych pokrzyw, ponieważ mogą barwić włosy na ...zielono.
Pokrzywy nie należy pić w wypadku:
*cyst, nowotworu macicy
*chorób leczonych chirurgicznie
*przyjmowania leków przeciwcukrzycowych- pokrzywa nasila ich działanie
*choroby nerek - zalecana konsultacja lekarska
*ciąża - również skonsultować się z lekarzem, aczkolwiek większość lekarzy nie widzi przeciwwskazań do picia pokrzywy podczas ciąży - większość nawet zaleca ze względu na wysoką zawartość żelaza
DODATKOWO! Zaleca się robienie przerw w piciu pokrzywy np. 1 miesiąc picia - 2 tygodnie przerwy.
Najbardziej lubię płukać włosy pokrzywą, zawsze dodaje im to blasku! Ale często także sobie popijam :) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńTeż chciałam płukać pokrzywą, ale boję się zielonego połysku ;p Nie masz z tym problemu?
UsuńJa płuczę włosy pokrzywą i nie mam takiego efektu :) Używam jej razem z rumiankiem, może dlatego.
UsuńJa płukałam wiele razy i nigdy nie miałam zielonego połysku... Ale zioła jak to zioła wysuszają włosy :P
OdpowiedzUsuńUff to dobrze :D Sprawdzę tą płukankę jutro
Usuńja piję z ziela skrzypu polnego, ona rowniez jest na wlosy czy raczej pokrzywa? :)
OdpowiedzUsuńTak, skrzyp jest również świetny na włosy.
Usuńuwielbiam herbatę z pokrzywy , zrywam i susze zapas na cały rok ;)
OdpowiedzUsuńDlaczego nie należy pić pokrzywy przy chorobach leczonych chirurgicznie?
OdpowiedzUsuńdziewczyny, czy tylko mi po pokrzywie spóźnia się okres?
OdpowiedzUsuńNie miałam takiego problemu, nie słyszałam też o tym
UsuńTo chyba tylko Ty masz taki problem ;P
super, zawsze wiedziałam że jestem wyjątkowa^^. tak czy siak, mówi się o pokrzywie że to naturalny sposób na opoźnianie okresu zwłaszcza przez panny młode http://jak-przyspieszyc-opoznic-okres.blogspot.com/
UsuńJest wspomniane ze przy chorobach macicy nie powinno się jej pić.może musisz zrobić podstawowe badania w tym kierunku?
UsuńDlaczego tzreba robic przerwy, skoro jest taka zdrowa?
OdpowiedzUsuńOrganizm bardzo szybko przyzwyczaja się do różnych witamin. Jeśli nie zrobisz przerwy - działanie po prostu nie będzie już tak zauważalne.
UsuńOrganizm się nie przyzwyczaja do witamin. Nigdy. Chodzi raczej o uniknięcie hiperwitaminozy, ponieważ nadmiar bywa równie szkodliwy, co niedobór.
UsuńLecę zaparzyć!
OdpowiedzUsuńJa piję regularnie, tylko jeden kubek dziennie ale od stycznia. Jestem w 39tc i picie naparu z pokrzywy baardzo pomogło mi w pozbyciu się nadmiaru wody, odpuchły mi palce rąk i stóp oraz kostki.
OdpowiedzUsuńMam problemy z kręgosłupem,cieśnią nadgarstka,czy mogę pić napar ze świeżej pokrzywy? i jak długo ją parzyć?Zalecił mi picie naparu z pokrzyw mój rehabilitant.
OdpowiedzUsuńA dzieci moga?
OdpowiedzUsuńHmm a czy działa również na rzęsy i brwi? czy tylko włosy na głowie? :P no bo zastanawia mnie skąd pokrzywa wie żeby wzmacniać cebulki itd tylko na głowie? :P a nie na całym ciele :D
OdpowiedzUsuńgdzie mogę kupić takową pokrzywę???
OdpowiedzUsuńjeżeli mam kłopoty z żołądkiem czy mogę pić pokrzywę ?
OdpowiedzUsuńCzy picie też wpływa na włosy i to wszystko o czym tu napisano, czy tylko jeśli włosy nią płukamy?
OdpowiedzUsuńPodobno jest dobra na laktacje. Ja pije i jest dobrze :)
OdpowiedzUsuńJa kupuję na dargaju.pl
OdpowiedzUsuńPiękno i zdrowie! Trzeba o tym oczywiście również pamiętać;)
OdpowiedzUsuń