Każdy, kto dba o swoje zdrowie i kilogramy wie, że bardzo ważnym elementem diety są warzywa. Zawierają multum składników odżywczych, przy małej ilości kalorii. Mają mnóstwo błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów. Są niezastąpione w diecie odchudzającej, idealne dla osób z chorobami układu krążenia, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym oraz polecane przy wielu schorzeniach układu pokarmowego.
Żeby się zachęcić do jedzenia warzyw, można zacząć komponować pyszne sałatki :) Można jeść je na śniadanie, do obiadu, łatwo też spakować w pudełko i zabrać ze sobą do pracy. Są one nie tylko zdrowe, ale i łatwe w przygotowaniu. Przepisów na sałatki jest tak wiele, co dzień można przygotować inną. Warzywa dostarczą nam pełno witamin i dużo dobrego samopoczucia.
Sałatkę można przygotować w zasadzie ze wszystkiego co posiadamy w lodówce, ale chciałam podpowiedzieć Wam, jak zrobić te najlepsze :)
1. BAZA
Bazę powinna stanowić sałata. Lodowa, pekińska, roszponka, rukola, lub gotowy mix - panuje tutaj absolutna dowolność.
Warto mieszać sałaty, tworzą wtedy wyjątkowy bukiet smakowy i dodają kompozycji ciekawego akcentu kolorystycznego.
2. WARZYWA
Co kto lubi i w każdej ilości :)
Zdrowe, niskokaloryczne oraz sycące warzywa na przykład.: groszek, fasola, cebula, czosnek, marchewka, kiełki, pomidor, soja, soczewica, szczypiorek, młode ziemniaki, ogórek, kalarepa, oliwki, biała kapusta, kalafior, seler naciowy.
Komponując sałatkę należy pamiętać o pewnych "zakazanych połączeniach". Ogórka nie należy łączyć z pomidorem (chyba, że ogóra polejemy wcześniej oliwą), papryką, czy natką pietruszki, ponieważ zawarta w nim askorbinaza zniszczy całą witaminę c. Jeśli już chcemy dodać ogórka, niech będzie to korniszon lub kiszony. Podobnie nie powinniśmy kłaść pomidora na biały ser. Zawarte w pomidorze kwasy łączą się z wapniem z sera, tworząc nierozpuszczalne kryształki, które odkładają się w stawach.
3. BIAŁKO
Sałatka wzbogacona o chude białko zwierzęce jest smaczna i zdrowa. Możemy wybrać grillowaną rybę, tuńczyka w sosie, wędzoną rybę, grillowane piersi z kurczaka, mięso z indyka. Dużo białka mają także warzywa strączkowe, czyli np. soczewica czy ciecierzyca. Można także użyć jajek.
4. WĘGLOWODANY
Osobom na diecie nie poleca się zbyt dużej ilości węglowodanów, ale niektórzy chętnie dodają do sałatek makarony, ryż, czy grzanki. Proponuję wybierać zdrowsze odpowiedniki, pełnoziarnisty makaron, brązowy ryż i pieczywo razowe.
5. SER
Osobom dbającym o linię, proponuję zrezygnować z dodatku sera. Jeśli jednak nie możemy się bez niego obyć, proponuję dodać troszkę startego parmezanu – już odrobina nadaje świetny smak, bezpiecznie dla naszej figury. Można też dodać mozzarellę.
6. CHRUPIĄCE DODATKI
Sałatka o wiele lepiej smakuje, kiedy dodamy chrupiący słonecznik, siemię lniane, orzechy lub kiełki.
7. TŁUSZCZ
Tłuszcz dodany do sałatki ułatwia przyswajanie przez organizm witamin zawartych w warzywach i poprawia ich smak. Sałatki można polać czystą oliwą, lub olejem lnianym.
Można też "na bogato", czyli dresingiem. Sosy najlepiej przygotować z takich produktów jak jogurt naturalny, woda, oliwa z oliwek, ocet jabłkowy oraz wszelkie zioła. Ograniczajmy użycie soli!
Należy pamiętać, by sos dodać do sałaty przed samym podaniem, w przeciwnym razie pod wpływem kwasów i przypraw znajdujących się w dresingu, liście sałaty rozmiękną.
Jeśli chcesz stworzyć sałatkę pyszną i zdrową, możesz posłużyć się poniższym schematem. Przyrządzona sałatka będzie miała ok 300/400 kalorii (źródło).
SMACZNEGO!
Smakowity post ! Dzięki za inspiracje :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam sałatki. Ostatnio sobie zrobilam taką na słodko; )
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis, mnie często brakuje pomysłu na sałatkę.
OdpowiedzUsuńPrzydatny wpis, bardzo często robie sałatki ;)
OdpowiedzUsuńNajlepsze z avocado, papryką, sałatą, tuńczyk ;)
Kombinacje sałatkowe nigdy się nie konczą!
OdpowiedzUsuńDziałanie askorbinazy jest hamowane w kwaśnym środowisku, a więc dodanie sosu, np. winegret, znacznie osłabia ten enzym. Pzdr. An.
OdpowiedzUsuńOtto jedna z moich ulubionich salatek :-) http://jjmkdkw.blogspot.dk/2014/09/zdrowa-salatka-z-surowym-brokulem.html
OdpowiedzUsuńSałatka smaczna zdrowa i efektowna .
OdpowiedzUsuńMix sałat rozłożyć na talerzu .udekorować owocami najlepsze są truskawki, jagody , maliny .Podaje z dressingiem lub bez .
czy szkodliwe polaczenie bialego sera z pomidorem dotyczy rowniez zółtego sera z pomidorem ???
OdpowiedzUsuńRaczej nie - bynajmniej nie słyszałam o tym
UsuńWiem, że nie można kłaść pomidora na biały ser. Pytanie: czy kanapkę z twarożkiem można popijać sokiem pomidorowym?
OdpowiedzUsuńDo złej reakcji chyba nie zdąży dojść w przełyku... Ale szczerze - nie wiem
UsuńRównież dopisuję się do fanów sałatek w różnych postaciach, także dzięki za ściągę :)
OdpowiedzUsuńA dlaczego pomidora nie można łączyć z białym serem? Nigdy o tym nie słyszałam?
Liczne kwasy (cytrynowy, jabłkowy, chlorogenowy i kumarynowy), które decydują o charakterystycznym smaku pomidora, łączą się z wapniem zawartym w serze. Powstają nierozpuszczalne kryształki, które odkładając się w stawach, wywołują przy każdym ruchu silne bóle. Oczywiście, nie musimy obawiać się tej przykrej dolegliwości po zjedzeniu jednej czy kilku porcji pomidora z serem. Ale stosowanie takie diety przez kilka tygodni może już być zagrożeniem.
Usuń