Czosnek jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Poprawia smak zup, mięs a sosy z jego udziałem są przepyszne. Niestety, często rezygnujemy z jego jedzenia, ponieważ boimy się przykrego zapachu, który się później długo wydobywa z naszych ust. Mam nadzieję, że wpis Wam się przyda - w końcu rozpoczynamy sezon grillowy, gdzie czosnek króluje nad wszystkimi przyprawami !
O cudownych właściwościach czosnku można mówić godzinami. Uwielbiamy go za jego działanie moczopędne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Kiedyś był niezbędny w leczeniu układu trawiennego, dróg oddechowych i wielu dolegliwościach dotykających innych narządów.
Obecnie pomaga w zapobieganiu i leczeniu dolegliwości cywilizacji takich jak: choroba wieńcowa, udar mózgu, zawał serca czy miażdżyca. Ponadto chroni przed miażdżycą pomagając utrzymać wysokie stężenie "dobrego” cholesterolu HDL, a redukując poziom "złego” cholesterolu LDL we krwi.
Czosnek cenimy również za jego walory smakowe. Poprawia smak kiełbasy, sosów, nawet pizzy. Niestety, wiele osób nie jada go, ze względu na nieprzyjemny zapach, który wydziela się z ust po jego zjedzeniu.
Odpowiedzialny za ten zapach jest związek zwany allicyną. Nie jest ona metabolizowana przez organizm, więc krąży w nim w niezmienionej postaci i jest wydalana przez drogi oddechowe lub przez skórę wraz z potem. Proces ten może trwać nawet przez 72 godzin po spożyciu czosnku.
Jak więc sobie poradzić z "czosnkowym smrodkiem"?
- Sprawdzonym sposobem jest mleko, które znane jest ze swoich właściwości neutralizujących. W czasie jedzenia czosnku trzeba pić mleko w dużych ilościach. Im więcej tłuszczu, tym efekt jest silniejszy.
- Bardzo skuteczna jest też zielona natka pietruszki, czy świeży koperek. Po zjedzeniu czosnku przeżuwajmy zielone liski, wykorzystując jednocześnie bogaty zestaw witamin w nich zawarty. Możemy również żuć listki estragonu, selera czy lubczyku. Uważa się, że to chlorofil znajdujący się w ziołach neutralizuje zapach allicyny.
- Woni możemy również pozbyć się za pomocą roztworu sporządzonego z niewielkiej ilości wody z dodatkiem paru kropel preparatu Amol. Przed połknięciem tego roztworu warto przetrzymać go kilka chwil w ustach.
- Dobrze działa również napój przyrządzony z wody, miodu i cytryny. Jest smaczny i zdrowy, więc możemy go popijać bez ograniczeń.
Te wszystkie porady można sobie wsadzić.....żadna nie jest skuteczna
OdpowiedzUsuńJa stosuję koperek i działa świetnie :)
UsuńJa testowałam kiedyś ciepłe mleko (a właściwie kakao) i działało:)
UsuńA może to nie czosnek jest winny.
UsuńSłyszałam o tym sposobie z mlekiem :) Ja KOCHAM czosnek, najchętniej dodawałabym go do każdego dania. I cebulę. Oba warzywa śmierdzące, ale ten smak... :)))
OdpowiedzUsuńJa kiedyś czytałam, że jak się "potrze" zębami o nierdzewkę np. zlewozmywak to zapach i smak momentalnie znika. I faktycznie działa. Niejednokrotnie sprawdzałam :)
OdpowiedzUsuńProdukuje się nawet specjalne mydło metalowe do usuwania zapachów
UsuńA jak pozbyć się zapachu z dłoni ?
OdpowiedzUsuńMoże cytryna ;)
UsuńPoparcie o stał nierdzewna. Są specjalne mydełka ale można też po prostu przetrzec dłonią o zlew
UsuńWystarczy potrzeb dłońmi o kran;-)
UsuńSłyszałam tylko o natce pietruszki ;p
OdpowiedzUsuńNatka chyba najbardziej popularna:)
OdpowiedzUsuńja mam niezawodny sposób- jak robię coś z czosnkiem, to jem razem z niemężem i potem oboje śmierdzimy, więc nikomu nie przeszkadza :D A czosnek uwielbiam ;)
OdpowiedzUsuńZapach jest bardzo uciążliwy:(
OdpowiedzUsuńplasterek imbiru po zjedzeniu czosnku dobry
OdpowiedzUsuńSsanie kilku goździków przez parę minut też pomaga
OdpowiedzUsuńKakao pomaga lub paseczek gorzkiej czekolady.
OdpowiedzUsuńto z natką pietruszki to mit, niestety udowodniony naukowo. Szkoda, bo pietrucha właściwości ma wiele ale w tym wypadku nie działa.
OdpowiedzUsuńZainteresował mnie bardzo ten wpis! Nie zatrzymuj się i rób swoje.
OdpowiedzUsuńPolecam tego bloga, jest świetny!
OdpowiedzUsuńInteresujący blog oraz ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńGoździka polecam :) zresztą, zapach czosnku jest spoko, jak komuś przeszkadza to jego problem ?
OdpowiedzUsuń