Nie wyrażam zgody na kopiowanie i przetwarzanie moich zdjęć oraz umieszczanie ich na innych stronach bez mojej wiedzy i przyzwolenia.
Zapraszam wszystkich do czytania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Herrbata pisze na wiele tematów, a jej "PORADY HERRBATY" to blog o włosach, zdrowiu i urodzie! Znajdziesz tu wpisy o tym jak dbać o włosy, zdrowo się odżywiać i pielęgnować piękno :) Zapraszam!

Obserwatorzy

Pietruszka i pasternak

Zanim wyjechałam do UK, zastanawiałam się nad różnicami, które mogą mnie tutaj spotkać. Wydawało mi się, że nie odczuję dużej zmiany w kwestii żywienia i że większość owoców i warzyw będę mogła kupić bez problemu. Znalazłam tutaj sporo egzotycznych owoców, które w Polsce są niedostępne lub przerażająco drogie. Jednak w kwestii warzyw mocno się zawiodłam.
Moją ulubioną zupą jest rosół i nie chwaląc się - robię najlepszy na świecie ;) Niestety odkąd mieszkam w Szkocji bardzo rzadko gości na moim stole. Ciężko jest dostać seler i korzeń pietruszki, natomiast w polskich sklepach cena tych warzyw jest dość wygórowana.
Kiedy ostatnio natrafiłam na białe korzenie podpisane PARSNIP nie zastanawiając się długo, załadowałam do siatki kilka sztuk. Kiedy jednak zaczęłam obierać warzywa, zdziwiłam się. Zamiast intensywnego zapachu pietruszki, poczułam słodki smak marchewki... No tak... "parsnip" to pasternak a "parsley" to pietruszka... Wyglądają niemalże identycznie, biały, długi, zwężający się ku dołowi korzeń. Bardzo łatwo o pomyłkę, dlatego chciałam Wam dziś krótko opisać jak odróżnić pasternak od pietruszki.



Pasternak
Jest znacznie większy od pietruszki i bardziej zaokrąglony u nasady, kształtem przypomina marchewkę. W miejscu naci powinien mieć delikatne wgłębienie z ciemną obwódką. Pasternak ma specyficzny, przyjemny zapach - podobny troszkę do marchewki i selera. W smaku jest słodki, orzechowy smak.
Od pietruszki odróżnia go także nać. Pasternak ma liście jaśniejsze i pokryte od spodu włoskami.
Działa moczopędnie, reguluje krążenie i ma działanie przyśpieszające trawienie a przy tym działa uspokajająco. W 100 gramach ugotowanego pasternaku jest niewiele ponad 120 kalorii, kwas foliowy i magnez. Taka porcja warzywa w jednej trzeciej pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Pasternak jest także bogaty w błonnik. Bogaty w potas, może pomóc w zmniejszeniu cholesterolu i wzdęciom
Młody, utarty pasternak idealnie nadaje się jako dodatek do sałatek. Popularne jest także purée z pasternaku (najlepiej z masłem, solą i pieprzem) oraz racuchy. Warzywo pokrojone w kostkę dodaje smaku zupom i potrawom duszonym, ale uwaga - nie należy dodawać go zbyt wcześnie ze względu na miękką konsystencje, łatwo można go rozgotować.
Odradza się jedzenie liści pasternaku, ponieważ mogą wywołać podrażnienia na skutek obecności fototoksycznych pochodnych kumaryny.
Jest łatwo dostępny w sklepach w UK.



Korzeń pietruszki
Długi i smukły, jest dużo mniejszy od pasternaku i nie posiada wgłębienia u nasady. Jest bardziej aromatyczny i nie jest słodki. Liście pietruszki są ciemnozielone, gładkie i pozbawione włosków.
Pietruszka ma działanie moczopędne, zalecana jest przy bólach brzucha i wzdęciach. Zmniejsza napięcia mięśni gładkich dróg moczowych i jelit, ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów. Zawiera witaminę A, C, K, żelazo i jodynę. W jej korzeniu znajdują się także m.in. olejki eteryczne, flawonoidy, kumaryny i śluzy, a także witaminy i sole mineralne. Jest idealna do przyprawiania sałatek i zup sporządzonych z innych warzyw.
W UK pietruszka jest dostępna przeważnie tylko w polskich sklepach.

10 komentarzy:

  1. kilka razy w naszych polskich sieciówkach kupiłam pasternak sprzedawany jako pietruszka. Celne uwagi, dziekuje!

    OdpowiedzUsuń
  2. Trafione w punkt. Tez kiedyś zastanawiałam się czym różnią się te dwa warzywa i tez juz wiem
    Dziekuje

    OdpowiedzUsuń
  3. Kocham pietruszkę i staram się zwracać uwagę, żeby nie trafić na pasternak.

    OdpowiedzUsuń
  4. A zapytaj szkota czy wie co to pietruszka. Praktycznie żaden nie odpowie twierdząco.
    Pracuję w polskim sklepie i już setki razy szkoci pytali "what is that?". I nie wręcz się kłócili, że to pasternak, a nie pietruszka. Dla nich pietruszka to nać. Zielona i pachnąca (o ile ich owoce, warzywa i zioła mają zapach).

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak samo jest w Szwecji, pasternak jest dość popularny a korzeń pietruszki rzadko spotykany a do tego drogi. I niestety warzywa nie pachną tak jak w Polsce, natka pietruszki nie pachnie właściwie wcale. Tęsknie za polskimi warzywniakami :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda. Mój szwedzki chłopak zawsze przynosił mi ze sklepu pasternak, a ja się dziwiłam, jakie tu mają duże pietruszki ;) Do czasu, aż nie odkryliśmy, że to dwa różne warzywa.

      Usuń
  6. W ogóle pietruszka jest bardzo niedoceniania. To jedna z naszych lokalnych superżywności, a naprawdę niewiele osób ją spożywa. Warto dodawać ja tam gdzie się tylko da.

    OdpowiedzUsuń
  7. Różnica widoczna gołym okiem, a czasem i najlepszym gospodyniom zdarza się pomylić :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  9. Dla Pan i Panow z UK - pietruszke ( korzen) widzialam dzisiaj i w ALDI i w ASDA ( mieszkam w Norwich) - da sie dostac i rosol ugotowac:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :* Wasze słowa są dla mnie baaaardzo ważne!
Proszę o nie zostawianie SPAMU - takie komentarze będą usuwane.